Alkoholików jest w Polsce ok. 700-900 tysięcy. Kolejne 2,5 mln osób nadużywa alkoholu, a ok. 3-4 mln osób żyje w rodzinach z problemem alkoholowym – wynika z najnowszych badań dotyczących alkoholizmu w naszym kraju. Alkoholizm niszczy życie osobie uzależnionej i jej najbliższym. Na szczęście terapia i leczenie alkoholizmu pozwala zauważyć problem, spojrzeć na niego z nowej perspektywy, dostrzec najważniejsze wartości w życiu i, nierzadko, odbudować pewne jego elementy takie jak np. życie rodzinne czy kariera zawodowa. Jak rozpoznać wczesne stadium alkoholizmu i jak leczyć tę chorobę?
Uroczystości świąteczne, śluby, urodziny, sukces zawodowy, imieniny, koniec ciężkiego tygodnia, początek weekendu, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, narodziny dziecka i spotkania towarzyskie – alkohol to często nieodłączny element świętowania sukcesów, relaksowania się czy spędzania wolnego czasu. Na plaży, w barze, restauracji i w domowym zaciszu. Symboliczna lampka wina i wznoszenie toastów pozwalają celebrować ważne chwile. Niestety, potrafią też, w niektórych przypadkach, zrujnować życie osobie uzależnionej, jej partnerowi i dzieciom. Osoby współuzależnione i dorosłe dzieci alkoholików (osoby z syndromem DDA) za alkoholizm bliskiej osoby płacą wysoką cenę, często przez całe życie. Pisaliśmy o tym w tym artykule.
“Jak wynika z badań Programu Aktywizacji Placówek Odwykowych, oprócz uzależnienia od alkoholu, alkoholicy cierpią również na inne problemy takie jak zaburzenia życia rodzinnego (94 proc. badanych alkoholików), problemy w kontaktach z ludźmi (84 proc. ankietowanych), problemy finansowe (82 proc.) i problem z przemocą wobec bliskich (57 proc.).”
Uzależnienie od alkoholu ICD 10. Alkoholik to osoba chora
Alkoholizm jest chorobą, która przyczynia się do powstawania wielu innych chorób, zarówno somatycznych, jak i psychicznych. Osoby uzależnione od alkoholu nierzadko cierpią również na inne zaburzenia psychiczne, w tym zaburzenia depresyjne i zaburzenia lękowe. Alkoholizm bywa chorobą śmiertelną choć częściej niż “alkoholizm” w aktach zgonu rozpoznaje się np. “marskość wątroby”. Tymczasem ta groźna choroba powinna być leczona tak samo jak każda inna.
Jak wynika z badań Programu Aktywizacji Placówek Odwykowych, oprócz uzależnienia od alkoholu, alkoholicy cierpią również na inne problemy takie jak zaburzenia życia rodzinnego (94 proc. badanych alkoholików), problemy w kontaktach z ludźmi (84 proc. ankietowanych), problemy finansowe (82 proc.) i problem z przemocą wobec bliskich (57 proc.).
Nie bez powodu uzależnienie alkoholowe bywa nazywane „chorobą zaprzeczeń”. Często osoba uzależniona i jej najbliżsi wypierają ze świadomości fakt utraty kontroli nad piciem. Rozpoznanie utrudnia fakt, że alkoholizm nie zaczyna się nagle, ale jest dłuższym procesem.
Uzależnienie od alkoholu – objawy i cechy alkoholika
Objawami wczesnego stadium uzależnienia od alkoholu są m.in. regularne picie alkoholu, koncentracja na piciu w postaci np. szukania sytuacji do wypicia lub picie w samotności, w ukryciu. Często pojawia się także problem z kontrolowaniem ilości wypijanego alkoholu i idące za nim obietnice ograniczenia lub zaprzestania picia. Może wystąpić również poczucie winy z powodu picia.
Niepokojącymi objawami jest także picie większej ilości alkoholu niż to było zaplanowane, reagowanie agresją na uwagi dotyczące picia oraz sięganie po alkohol mimo przeciwwskazań zdrowotnych. Objawem alkoholizmu są także głód alkoholowy, czyli wewnętrzny przymus picia alkoholu, napady paniki lub lęku na myśl o jego braku i problemy z pamięcią w postaci luk w pamięci i utraty kontroli nad sobą.
O alkoholizmie może świadczyć także alkoholowy zespół abstynencyjny wywołujący szereg nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu nerwowego w przypadku jego odstawienia. Może to być rozdrażnienie, uczucie niepokoju, drżenie mięśni oraz nudności, biegunki, wymioty i zaburzenia świadomości.
Alkoholizm może objawiać się także prowadzeniem pojazdów i przychodzeniem do pracy pod wpływem alkoholu oraz zmienionym zachowaniem po wypiciu – towarzyskością, rozmownością i pewnością siebie.
Wraz z upływem czasu i uzależnienia alkohol zaczyna z czasem zajmować najważniejsze miejsce w życiu. Na dalszy plan schodzi rodzina, przyjaciele, praca i hobby.
Leczenie alkoholizmu – na czym polega?
Leczenie alkoholizmu to proces długotrwały. Może trwać od 18 do około 24 miesięcy. Leczenie można zacząć na każdym etapie uzależnienia.
Najważniejszą i najczęstszą formą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Leczenie alkoholizmu może odbywać się także za pomocą terapii ambulatoryjnej lub na oddziale zamkniętym.
Osoba uzależniona od alkoholu może podczas terapii uświadomić sobie swoją chorobę oraz znaleźć motywację do podjęcia leczenia. Może też uzmysłowić sobie, że największą wartością w jego życiu jest nie alkohol, ale np. rodzina czy praca. Często podczas psychoterapii osoba uzależniona dostrzega też niszczący wpływ alkoholu na rodzinę oraz swoją karierę zawodową. Psychoterapeuta za każdym razem dobiera terapię do konkretnej osoby. W leczeniu uzależnienia, oprócz psychoterapii, nieraz wykorzystuje się również leczenie farmakologiczne.
Alkoholizm w rodzinie. Jak nie postępować z alkoholikiem?
Alkoholizm to choroba przewlekła w związku z czym warto zaakceptować ten fakt, przestać go ukrywać, wypierać i się go wstydzić. Z tego też względu nie powinno się wygłaszać alkoholikowi kazań ani wykładów na temat szkodliwości alkoholu, ponieważ osoba uzależniona często zdaje sobie z nich sprawę.
Osoba współuzależniona nie powinna także wierzyć w składane obietnice, zwłaszcza gdy są niemożliwe do spełnienia. Nie powinna pozwalać się okłamywać ani używać pustych gróźb i szantażu w formie „gdybyś naprawdę mnie kochał/a…”.
Nie warto szukać ukrytego alkoholu, kontrolować i sprawdzać czy i ile alkoholik pije ani chronić go przed sytuacjami i okazjami do wypicia alkoholu. Nie powinno się też przejmować odpowiedzialności za obowiązki osoby uzależnionej i chronić jej wizerunku, ponieważ powinna ona ponieść konsekwencje swoich własnych zachowań.
Przede wszystkim, osoby, których bliska osoba zmaga się z nałogiem nie powinny rezygnować z siebie wyręczając alkoholika i pozwalając, by jego choroba zawładnęła ich życiem. Zdecydowanie nie jest wskazana nadopiekuńczość, pobłażanie i tolerowanie wszystkich zachowań uzależnionego.
Ważne jest dawanie mu wsparcia i zrozumienia podczas prób zaprzestania picia oraz utrzymania się w trzeźwości. Leczenie jest jednak długotrwałe, a nie natychmiastowe, o czym także warto pamiętać.
Jesteś osobą uzależnioną? Chcesz wyjść z nałogu i potrzebujesz do tego bezpiecznej przestrzeni i profesjonalnej pomocy? Zapraszamy do Poradni Centrum. Oferujemy terapię uzależnień dostosowaną indywidualnie do potrzeb pacjenta prowadzoną przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.