fbpx

Psychodietetyka to stosunkowo nowa, interdyscyplinarna dziedzina wiedzy. Charakteryzuje się holistycznym podejściem do kwestii odżywiania i jego związkiem z emocjami. Gdy tracimy kontrolę nad jedzeniem, “zajadamy emocje”, tracimy apetyt z powodu lęku lub poprawiamy sobie nastrój słodyczami – w każdym z tych przypadków warto skorzystać z pomocy psychodietetyka. Także wtedy, gdy mamy problem z akceptacją własnego ciała lub chcemy zmienić swój sposób odżywiania się, ale nie mamy odpowiedniej wiedzy lub motywacji – wizyta u specjalisty może być bardzo pomocna.

Psychodietetyka łączy zagadnienia z obszaru psychologii, dietetyki i zasad zdrowego stylu życia i całościowo podchodzi do kwestii żywieniowych i zaburzeń odżywiania się. Psychodietetyk dostrzega fakt, że na ilość i jakość spożywanego przez nas pokarmu duży wpływ mają właśnie… emocje.

„Psychodietetyk pozwala dostrzec rolę emocji w sposobie odżywiania się. Na wizytę do psychodietetyka warto zapisać się więc także wtedy, gdy pacjent widzi, że nie sprawuje nad nimi pełnej kontroli, a emocje wpływają na ilość lub jakość spożywanego pokarmu.”

Psychodietetyka – co to jest?

Psychodietetyk ukończył specjalistyczne studia podyplomowe. Posiada wiedzę zarówno z zakresu żywienia i dostosowywania diety do zapotrzebowania danej osoby, jak i wiedzę psychologiczną. To właśnie wiedza psychologiczna pozwala odkryć stojące za zachowaniami i zwyczajami żywieniowymi motywy.

Psychodietetyk skupia się nie tylko na doborze odpowiedniej diety, ale także proponuje konkretne sposoby na zmianę obecnych nawyków i, przy wykorzystaniu różnorodnych technik terapeutycznych i ćwiczeń, pomaga wprowadzić nowe zalecenia w życie. Wyciąga wnioski z historii pacjenta w przypadku problemów przewlekłych i dzięki pogłębionej analizie pomaga wprowadzić trwałą zmianę.

Psychodietetyk – czym się zajmuje?

Psychodietetyk nie skupia się na jednym wymiarze. Interesuje go zarówno sposób odżywiania, jak i uwarunkowania psychiczne pacjenta. Stosuje indywidualne podejście przez co współpraca może mieć różne formy. W niektórych przypadkach wystarczająca jest sama edukacja żywieniowa, w innych niezbędna jest całkowita zmiana nawyków.

Problem o podłożu psychologicznym może wymagać zgłębienia się i dotarcia do źródeł np. Funkcjonowania emocjonalnego pacjenta, jego sposobów radzenia sobie ze stresem czy poziomu samooceny. Czas i częstotliwość spotkać mogą się więc od siebie różnić, a duże znaczenie ma samodzielna praca pacjenta. Psychodietetyk ocenia też możliwości danego klienta takie jak poziom motywację czy gotowość do zmian.

Kiedy iść do psychodietetyka?

Psychodietetyk przyjmuje m.in. osoby z zaburzeniami wagi, czyli niedowagą, nadwagą i otyłością – zwłaszcza wtedy, gdy poprzednie próby zmiany wagi nie przyniosły rezultatów. Zajmuje się również pacjentami z zaburzeniami odżywania, takimi jak np. anoreksja, bulimia czy zespół gwałtownego objadania się. W takich przypadkach specjalista spełnia niejako dwie funkcje – dietetyka oraz terapeuty.

Po pomoc u psychodietetyka z powodzeniem mogą zwrócić się także osoby mające problem z akceptacją własnego ciała. Psychodietetyk pozwala dostrzec rolę emocji w sposobie odżywiania się. Na wizytę do psychodietetyka warto zapisać się więc także wtedy, gdy pacjent widzi, że nie sprawuje nad nimi pełnej kontroli, a emocje wpływają na ilość lub jakość spożywanego pokarmu. Także wtedy, gdy ma problem z podjadaniem, gdy zmiany w zakresie diety nie przynoszą pożądanych skutków, gdy po zmniejszeniu wagi ciało wróciło do stanu pierwotnego, a także gdy zdiagnozowano u pacjenta chorobę, która wymaga wprowadzenia zmian w diecie.

Do psychodietetyka warto udać się także w sytuacji, gdy nie dotyczą nas zaburzenia wagi, ale mamy chęć podjadania, zajadamy problemy pod wpływem stresu lub nagradzamy się jedzeniem. Także w przypadku, gdy jedzenie jest źródłem stresu, gdy nie kontrolujemy ilości przekąsek w ciągu dnia, a dobry nastrój pomagają nam odzyskać… słodycze. Psychodietetyk pomaga przywrócić nad tym kontrolę i wrócić do równowagi.

Czy warto iść do psychodietetyka?

Przyczyna problemów z odżywianiem nie musi wynikać ze sposobu odżywiania się, ale może mieć nieuświadomione podłoże psychiczne. Specjalista może nam pomóc zmienić sposób myślenia o swoim ciele i diecie i stworzyć bezpieczną przestrzeń do samorealizacji. Dzięki niemu możesz dowiedzieć się jaki jest faktyczny powód chęci zmiany wagi i wyglądu ciała oraz czy jest on konieczny. Być może wpływają na niego czynniki zewnętrzne takie jak opinia innych, pochopne ocenianie lub przytyki osób z najbliższego otoczenia.

Mały krok, duża zmiana

Psychodietetyk pozwala odkryć mechanizmy, które stoją na naszymi nawykami żywieniowymi, a także wskazać źródła problemu oraz rozwiązanie, nie oceniając przy tym wyglądu ani przyzwyczajeń pacjenta. Może także zalecić terapię określonych zaburzeń u psychoterapeuty. Wreszcie, psychodietetyk pomaga uruchomić proces zmian, który prowadzi do zbudowania świadomego sposobu odżywiania i przywrócenia pewności siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.